Menstruatie

Contraceptie

Postata de sidi cu 12 ani in urma.

E normal sa vina menstruatia la 2 zile dupa folosirea Escapelle?

Raspunsuri (2)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

sangerarea intermenstruala la 2-3 zile dupa administrarea acestui medicament se afla printre posibilele reactii adverse. puteti citii prospectul acestuia si aici:
//sfatulmedicului.ro/medicamente/escapelle-comprimate_16211
pe viitor va recomand sa evitati pe cat posibil utilizarea acestei forme de contraceptie. dupa cum spune si numele: ''contraceptie de urgenta'', acestea trebuiesc folosite numai in aceste situatii si nu altfel.

va urez o zi buna

sidi

acum 12 ani

Aceasta sangerare tine de 3 zile. Este in fapt menstruatia precoce? O sa mai vina si cand ma asteptam sau s-a produs o dereglare din momentul administrarii pastilei?
Eu am si o afectiune cardio congenitala. In prospectul din cutia cumparata nu scrie aceasta atentionare.
Va multumesc.