menstruatie

Contraceptie

Postata de Cristina2870560 cu 12 ani in urma.

Buna ziua, Imi puteti spune va rog de ce atunci cand am menstruatie, cantitatea de sange eliminata este faorte mica (cateva picaturi mai mari)si dureaza doar trei zile? Precizez ca iau anticonceptionale de 4 ani (Logest). Ce pot sa fac? Dupa parerea mea, nu mi se pare normal, insa va rog sa imi raspundeti dvs. Va multumesc

Raspunsuri (4)

Andra

acum 12 ani

Sigur, nu este normal. Probabil acestea provoaca o hipercoagulare, ceea ce in cazuri extreme poate duce si la moarte. Consultati medicul cat mai curand.

Cristina2870560

acum 12 ani

Andra iti multumesc mult pentru raspuns.Am fost la medic pentru o colposcopie, insa am uitat sa mentionez acest lucru. Cand am fost in septembrie nu mi s-a spus ca ar fi ceva in neregula pe acolo.

Andra

acum 12 ani

Din pacate poate fi grav. Imi pare rau ca atatea tinere folosesc anticonceptionale in loc de prezervativ, primele putand avea consecinte dezastruoase asupra sanatatii.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Un flux menstrual mai scazut este o reactie obisnuita la administrarea de contraceptiv oral. Va rog sa cititi cu atenti prospectul acestui contraceptiv.