Menstruatie

Contraceptie

Postata de iulia nicoleta cu 16 ani in urma.

Timp de circa 3 ani de zile am luat pastile anticonceptionale Diane35. Acum 1 luna doctora mi-a spus ca trebuie sa le intrerup macar 3 luni pentru ca sunt foarte puternice si imi dauneaza organismului. Le-am intrerupt, a trecut o luna de cand nu le mai iau.
Nelamurirea mea este ca nici acum nu am menstruatie (intarziere de 4 zile). Va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri: este normal sa imi intarzie? Mi s-a dereglat organismul? Sunteti de acord cu intreruperea pilulelor?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Raspunsuri (1)

Amelia6

acum 15 ani

Intreruperea tratamentului cu anticonceptionale este necesara dupa un anumit timp,in primul rand datorita efectelor negative care le pot avea asupra organismului(majoritatea medicamentelor au efecte negative pe termen lung,in special asupra ficatului).Faptul ca ti-a intarziat menstruatia nu ar trebui sa fie motiv de ingrijorare daca nu ai avut recent contact sexual neprotejat si nu ai alte simptome.Presupun ca intre timp problema deja s-a rezolvat. :)