marvelon 21

Contraceptie

Postata de maya21 cu 10 ani in urma.

Buna ziua,folosesc de f multi ani marvelon 21,luna trec nu am mai luat ( am zis sa fac o pauza)Acum am vrut sa iau pastila a-3-a zi de mestrutie,dar problema e ca din a 2-a zi pe seara nu am mai avut,eu oricum am luat ziua urm ( a3-a zi)fara a mai avea mestruatie,,intrebarea este daca este in regula sau e mai bn sa nu le iau luna asta si luna viit sa incep din prima zi de mestro.va rog mult sa ma ajutati cu rasp( plec din tara si nu vreau dereglari.multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 zile

Buna ziua,

Se poate lua pilula Marvelon 21, indiferent de ziua ciclului menstrual, fara riscul de a serios compromite eficacitatea anticonceptionala. Totusi, daca nu incepi pastilele in prima zi a ciclului, exista o foarte mica posibilitate de a ramane gravida. Ar fi fost mai bine sa incepi sa le iei din prima zi a ciclului.

Iti recomandam sa folosesti o metoda de contraceptie suplimentara, cum ar fi prezervativele, pentru restul acestui ciclu menstrual.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/ce-se-intampla-dupa-ce-oprim-anticonceptionalelei_18634
https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/anticonceptionalele-si-efectele-secundare-asupra-celorlalte-viscere_1187