marvelon 21 si turburarile gastro intestinale

Contraceptie

Postata de ana_abcdef cu 12 ani in urma.

Sunt in a treia saptamana de marvelon 21 si astazi la 20 de minute dupa ce am luat comprimatul am avut turburari gastro intestinale. Am citi prospectul insa nu am gasit nimic clar. Ce as putea face in acest caz?

Raspunsuri (5)

Medic Epuran

acum 12 ani

Cel mai probabil tulburările gastro-intestinale nu se datorează administrării anticoncepţionalelor. Cum se manifestă aceste tulburări gastro-intestinale?

ana_abcdef

acum 12 ani

diaree. dar cum fac cu anticonceptionalele pt ca practic este ca si cum nu l as fi luat.

ana_abcdef

acum 12 ani

am mai gasit ca ar trebui sa iau comprimatul urmator, asa ca am luat comprimatul de luni. dar este vreo problema daca iau cu un comprimat mai putin? adica am decalat zilele si nu mai am comprimat pt joi.

Medic Epuran

acum 12 ani

Diareea se poate datora unei infecţii bacteriane a tractului digestiv (prin contaminarea alimentelor) dar şi unor infecţii virale sau parazitare, afecţiuni intestinale inflamatorii, etc., însă un diagnostic nu se poate stabili doar pe baza unor simptome fiind necesară şi efectuarea unor investigaţii de laborator (analize de sânge, coprocultură etc.). În multe cazuri însă diareea este autolimitantă recomandându-se doar consumul unor cantităţi crecute de lichide (pentru compensarea pierderilor de lichide şi electroliţi ce au condus la deshidratare). În ceea ce priveşte Marvelonul puteţi continua administrarea lui ca şi până acum.

ana_abcdef

acum 12 ani

am luat comprimatul de luni astazi. este vreo problema daca iau cu un comprimat mai putin? adica am decalat zilele si nu mai am comprimat pt joi.