Mai putin estrogen=aceeasi eficienta?

Contraceptie

Postata de Alexandrah cu 13 ani in urma.

Estrogenul in cantitati mai mici are aceeasi eficienta in contraceptie? Am citit despre Nuvaring ca ar avea cea mai mica doza de estrogen si ca e la fel de eficient ca pilulele dar sunt putin sceptica. Multumesc anticipat!

Raspunsuri (7)

Paula

acum 13 ani

Bineinteles! Chiar are cea mai mica doza de estrogen. Nu ai de ce sa fii sceptica, eficienta este aceeasi ca si a pilulelor.

Dudeea

acum 13 ani

Da si eu am avut aceeasi curiozitate ca am tot citit pe aici de Nuvaring. Nu stiu totusi pe nimeni care sa-l fi folosit si chiar ma intreb si daca e adevarat ca nu ingrasa? De eficienta inteleg, ca e vaginal si isi face mai repede efectul decat o pastila dar cum de nu ingrasa?

marilu123

acum 13 ani

pastilele nu ingrasa, ci mincatul fara rost.

Andrei Nica

acum 13 ani

Da,are cea mai mica doza de estrogen si da, este la fel de eficient ca pilula. Estrogenul este suficient cat sa protejeze exact ca si pastila!

Luiza

acum 13 ani

E OK Nuvaring, are aceeasi eficienta ca si pastilele deci stai calma.
Dudeea, teoretic nu te ingrasi in timp ce-l folosesti pentru ca nu-ti da pofta de mancare asa mare ca pastilele.

michele

acum 13 ani

da, este la fel de eficient. buna alegere nuvaring, si eu l-am ales din acelasi motiv..bine..plus administrarea aia care nu-ti da atatea batai de cap :D

Tinkerbell

acum 13 ani

Normal ca da, altfel de ce le mai scoteau astia? Chiar bv lor ca au facut ceva mai bun si la fel de eficient si cu o aplicare mai rara.:)) Au lovit 3 iepuri deodata cu Nuvaring asta