Loperamid si yasmin

Contraceptie

Postata de Anca57 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Imi spunei va rog daca Loperamid si Smecta interactioneaza cu yasmin?

Multumesc!

Raspunsuri (4)

ochi negri

acum 12 ani

E stiut ca in caz de voma sau diaree efectul AC nu mai e acelasi.Loperamidul si smecta sunt in caz de diaree.Ai grija.

Anca57

acum 12 ani

Multumesc pt raspuns, sunt in pauza de 7 zile si am fost de 2 ori la toaleta, stiu ca diareea scade efectul dar depinde si de cate ori am mers la toaleta m-am tot uitat pe net sa vad daca interationeaza cu yasmin aceste mediamente dar nu am gasit..
iau yasmin de 4 ani, cu imodium nu interationeaza dar vroiam sa fiu sigura si de aceste medicamente

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Atat loperamid-ul cat si smecta au efecte antidiareice. Loperamid-ul nu trebuie adminstrat mai mult de 5 tablete pe zi. Smecta interfera cu absorbtia altor medicamente, [de accea se vor administra cu cca o ora inaintea prizei de Smecta

Anca57

acum 12 ani

multumesc pentru informatie, la farmacie mi sa zis ca pt un efect bun sa iau loperamid-ul cu smecta dar vad ca nu e bine sa fie luate impreuna din cele zise de Dumneavoastra
Am luat ieri seara o tableta de Loperamid si un pliculet de Smecta, acum ma simt bine
Data viitoare voi avea grija sa iau aceste medicamente dupa cum mi-ati zis.

As dori sa imi spuneti daca stie cineva, Loperamid-ul si Smecta( Smecta interfera cu absorbtia altor medicamente- probabil ca nu lasa sa se absoarba pilula de Yasmin?) interationeza cu Yasmin?