Laurina

Contraceptie

Postata de alyna_2610 cu 12 ani in urma.

Am 31 ani si iau anticonceptionale Laurina de vreo 3 ani aproximativ timp in care nu am facut decat o pauza dupa primele 3 luni.Imi poate spune cineva dak trebuiesc facute pauze sau nu?..unii spun ca nu altii k da...Va rog ..cine ma poate ajuta cu un raspuns?

Va multumesc!

Raspunsuri (7)

Iuli

acum 12 ani

SPER ca mergeti in mod regulat la medic si va face analize. Stiti banuiesc ca aceste medicamente pot fi foarte periculoase daca sunt luate fara sfat medical. Discutati cu medicul dvs despre aceste aspecte.

alyna_2610

acum 12 ani

Intr-adevar medicul mi le-a recomandat,dar dak nu am avut nici un fel de probleme nu am mai fost la control..

Iuli

acum 12 ani

Controlul este obligatoriu din 6 in 6 luni sau cel mult la 1 an, mai ales ac***a in vedere varsta dvs.

alyna_2610

acum 12 ani

ok,o sa merg la control..cu toate ca astazi am inceput o noua folie si ma bate gandul sa nu mai iau..nu stiu ce sa fac..
Va multumesc frumos pentru raspunsuri.

Andrei

acum 12 ani

Nu exista o recomandare standard in a face aceste pauze, deci daca nu doriti nu faceti, nu se intampla nimic. Din dorinta insa de a mai lasa organismul sa lucreze si fiziologic din cand in cand, poate ca nu e rau sa se faca totusi, mai ales dupa cativa ani.

alyna_2610

acum 12 ani

Buna ziua
Dupa cum stiti Laurina se ia 3 saptamani,iar in a 4 a se face pauza..unii spun ca asta practic ar fi pauza,altii spun k nu trebuie facuta alta pauza pt k apar dereglari hormanale dak iei 6 luni dupa care altele 2 sau 3 nu..din acest motiv am dorit niste raspunsuri.
Iar pt a folosi un alt mijloc contraceptiv cu actiune locala nu stiu kre ar fi cel mai sigur...
Va multumesc !

Iuli

acum 12 ani

Cel mai sigur este prezervativul.