Laurina

Contraceptie

Postata de vint cu 13 ani in urma.

Buna, Am 24 de ani si am luat aseara pentru prima data AC. Am ales Laurina... credeam ca o sa imi rezolve si acneea, si probleme menstruale nu am avut niciodata, insa am avut o noapte groaznica, vomitat incontinuu, ameteli, durere de cap. Sa mai continui, e posibil sa fie atat de rau de la o pilula, sau posibil alte cauze si sa mai incerc o zi?

Raspunsuri (7)

ina

acum 13 ani

Ac-urile au fost recomandate de medic? Daca nu te rog sa mergi la un endocrinolog si discuta cu acesta , in mod normal ar trebui sa-ti faca si unele analize. nu e indicat sa le continui

Carpe Diem

acum 13 ani

In general medicii ginecologi recomanda AC, desi ar trebui recomandate DOAR de endocrinolog, in urma unor analize amanuntite. Luate de capul tau iti pot fac foarte mult rau. Din punctul meu de vedere cea mai sanatoasa solutie de protejare este PREZERVATIVUL, te protejeaza si de o sarcina nedorita si de atat de multele si periculoasele boli cu transmitere sexuala.

vint

acum 13 ani

pai mi-a zis doar ca ar fi mai bine sa folosesc ac... si la momentul acela-acum vreo 2 luni asa ma gandeam, ca nu are rost, dar de atunci am citit despre multele avantaje, si aveam cateodata nervi si stari de depresie, acnee etc si am zis ca sa incerc, mai ales daca mi-a si recomandat. Ar ajuta si la prevenire de cancer, anemii etc, deci nu e neaparat numai rau. si oricum la gine nu prescrie decat dupa ochi, deci nu prea relevant, nu vor sa faca teste de sange. Probabil sunt toate oarecum apropiate ca efect, si acum toate cu doze mici. Ma gandeam ca poate a fost si altceva la mijloc, mancare sau ceva, s-au adunat toate prin ficat si deasta. Eventual mai incerc o zi si daca tot la fel renunt complet si definitiv.

Iuli

acum 13 ani

Ti-a facut medicul toate analizele de sange si hormonale inainte? ti-a facut ecografie? ti-a facut o evaluare generala, o anamneza ceva? Este ABSOLUT INADMISIBIL sa iei astfel de medicamente care iti pot face mult rau fara analize prealabile! ENDOCRINOLOGUL este cel la care trebuie sa mergi, nu alta specialitate! Iar daca nu DORESTE sa iti faca analize (desi poti cere tu), poti foarte bine fie sa schimbi medicul fie sa nu iei.

marilu123

acum 13 ani

daca ai vomat dupa ac oricum nu ai protectie ca si cand nu ai luat deloc,

Paula

acum 13 ani

Inseamna ca organismul nu a acceptat o doza asa mare de hormoni deodata.
Fa-ti analizele si daca tii mortis sa iei anticonceptionale nu te opri chiar la pastile. Nu sunt tocmai potrivite daca nu suferi de vreun chist ovarian sau altele.

Dina

acum 13 ani

Asa stiam si eu, ca majoritatea pilulelor sunt bune ca remedii in cazul chisturilor ovariene.