la cat timp sunt protejata?

Contraceptie

Postata de nickmirela cu 13 ani in urma.

is in a 7=a zi de la prima sangerare daca iau pastila acum ma protejeaza?ce fel de pastila as putea lua?am mai luat in trecut regividon

Raspunsuri (3)

mikmok

acum 13 ani

Daca vrei sa iei anticonceptionale, acestea se iau in prima zi a ciclului menstrual si trebuie sa iei cate o pastila timp de 21 zile, la aceeasi ora a zilei. Dupa aceasta, faci o pauza de 7 zile si dupa pauza de 7 zile, trebuie inceput un nou administrarea, de 21 zile.

mirela

acum 13 ani

stiu ca se iau din prima zi a ciclului,dar eu am avut ceva probleme,mi sa spus sa intrerup viata sexuala,dar aseara un alt medic mi-a spus ca nu e nici o problema pot avea contact normal as putea totusi sa iau de azi pilule oare sunt protejata?

Iuli

acum 13 ani

E asa greu sa folosesti si un prezervativ, ca sa fii sigura?
Iar la intrebarea "ce fel de pastila as mai putea lua" nu are nimeni voie sa iti raspunda in afara de medicul tau, care dupa anumite teste iti prescrie ce considera el de cuviinta. Nu lua nimic dupa ureche daca nu vrei sa ai probleme.