KG IN PLUS DE LA ANTICONCEPTIONALE

Contraceptie

Postata de snickeritza cu 12 ani in urma.

Am o intrebare:am 19 ani,am fost la ginecolog acum 2 luni si mi-a prescris anticonceptionale diane35...pt problema cu acneea.problema e ca am inceput sa ma ingras:( nu de speriat cam 2-3 kg dar mi-e frica cum voi arata peste 4 luni pt ca trebuie sa iau minim 6 luni.ce alte anticonceptionale as putea sa iau cu aceeasi compozitie pt diminuarea acneei dar eventual fara ingrasare ca reactie adversa?si daca intrerup de tot tratamentul...formele capatate in perioada asta (mi-au mai crescut sanii) cat am luat anticonceptionalele...vor reveni la forma initiala?

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

conform prospectului acest tip de contraceptiv (ciproteron acetat si etinilestradiol), cresterea in greutate reprezinta un efect secundat frecvent intalnit.
ciproteron-ul este un antiandrogenic, ce inhiba fenomenele de virilizare excesiva (prin secretie mai mare de testosteron, ca acnee, hirsutism).

snickeritza

acum 12 ani

multumesc pentru raspuns.exista alte anticonceptionale cu compozitie asemanatoare care as putea sa le iau?n-as vrea sa ma mai ingras...si in plus nici imbunatatiri ale acneei n-am observat.

Andrei

acum 12 ani

2-3 kg e Ok si se intampla frecvent datorita efectului estrogenilor...mai mult de atat nu prea mai tine de pastile..dar 2-3 kg nu e ingrijorator.