karissa

Contraceptie

Postata de rc.andra cu 12 ani in urma.

buna dimineata. astazi urmeaza sa iau a 3 a pastila karissa,alaltaieri fiind prima zi de menstruatie. mi s-a spus sa le iau 21 zile apoi 7zile pauza . este pentru prima data cand iau anticonceptionale si am cateva nelamuriri despre care am uitat sa discut cu dna doctor ginecolog cand am fost la control. in cele 7 zile de pauza sunt protejata ? pot sa am contact sexual neprotejat inca de la prima zi de tratament cu karissa ? si inca o intrebare care ma macina cel mai tare.. cum stau lucrurile cu menstruatia in perioada in care iau anticonceptionalele? am cautat si pe internet insa nimic concret ... am auzit ca nu o sa mai am menstruatie in timp ce iau anticonceptionale(ceea ce m-ar bucura) sau ca pot intarzia menstruatia cum vreau...si ca ar trebui sa mi se opreasca sangerarea inca de la prima pastila pe care o iau...deja nu mai inteleg nimic. Care este adevarul de fapt ? Ce o sa se intample ? astept un raspuns. Va multumesc

Raspunsuri (6)

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna ziua,

Voi incerca sa va raspund la cat mai multe dintre intrebari:

1. Pentru siguranta in prima luna de administrare incercati sa aveti contact sexual protejat, din a doua luna nu veti mai avea probleme daca veti lua pastilutele zilnic si la aceeasi ora
2. Veti avea mentruatie, dar nu se va mai produce ovulatie (ovarele intra in repaos), dar endometrul va fi eliminat (eliminarea endometrului produce acea sangerare pe care o aveti in timpul menstruatiei)
3. Stiu ca exista tot felul de scheme de evitare a menstruatiei, dar va recomand deoarece anticonceptionalele sunt un tratament hormonal si este mai bine sa evitati un dezechilibru hormonal care mai apoi va fi mai greu restabilit. In plus menstruatia ajuta la mentinerea sanatatii uterului.

rc.andra

acum 12 ani

am inteles,va multumesc. Mai am o singura intrebare..in perioada de 7 zile de pauza sunt protejata ?

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Incepand cu a doua luna teoretic da.

rc.andra

acum 12 ani

va multumesc

rc.andra

acum 12 ani

va multumesc,o zi buna

dana

acum 10 ani

buna ziua am si eu o nelamurire.!!!!am facut o intrerupere de sarcina iar medicul mia recomandat inca din ziua resp sa iau anticoncep. dupa ce termin cele 21 de pastilute trebuie sa fac pauza de 7 zile .abia de la al doilea blister voi putea face sex neprotejat?
si cat timp dureaza menstruatia dupa aceasta interventie
iar de la al doilea blister inceput va trebui sa fac din nou acea pauza de 7 zile dupa term pastilutelor(adika luna de luna se repeta pauza)dupa al doilea blister voi putea face sex neprotejat fara a ma mai proteja acele zile de pauza? multumesc