Karissa si hirsutismul

Contraceptie

Postata de ArizonaR cu 11 ani in urma.

Ieri am fost la medicul ginecolog pentru o problema cu menstruatia : imi vine neregulat ,iar intre menstre am secretii maronii + putin sange.Mi-a recomandat contraceptivul Karissa.Pe langa problema cu menstruatia ,cred ca am hirsutism ,deoarece am remarcat prezenta pilozitatii in zone in care nu ar fi trebuit in mod normal sa am ,cum ar fi perciunii ,barbia si gatul ,sanii ,abdomenul ,spate ,fese..As vrea sa stiu in ce mod ar putea Karissa sa-mi influenteze problema cu pilozitatea.Daca o va ameliora sau agrava.Mentionez ca am 16 ani.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa efectuati si un consult endocrinologic cu determinarea de hormoni deorece o tulburare al echilibrului hormonal poate fi responsabila de aparitia hirsutismului.