intrerupere tratament

Contraceptie

Postata de andyandy cu 12 ani in urma.

pot sa intrerup anticopcetionalele?le iau de 3 sapt dar nu mai vreau sa le iau,pentru ca am sangerari.si ma dor sanii si ovarele,vreau sa renunt la ele,...pot sa renunt daca pe folie mai este o sapt in care ar trebui sa le iau...se numesc karissa.puteti sa imi raspundeti cat mai repede ca sa stiu...va multumesc mult

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

conform prospectului:
"Sângerari neregulate (sângerare sub forma de picaturi sau sângerare intermenstruala) pot aparea pe durata administrarii drajeurilor, în special în timpul primelor trei luni de administrare.
Daca sângerarile neregulate sunt persistente sau apar dupa ce s-au dezvoltat ciclurile menstruale regulate, trebuie luate în considerare cauze non-hormonale si trebuie executate examenele ginecologice necesare pentru a exclude posibilitatea malignitaţii sau a sarcinii. Daca se exclud cauzele de natura patologica, se poate recomanda trecerea la un nou tip de contraceptiv oral"