intrerupere contraceptive

Contraceptie

Postata de flordelys cu 12 ani in urma.

Buna seara,
Iau Yasmin de cativa ani .Acum doua saptamani am avut o colecistita acuta iar medicul care m-a consultat mi-a spus ca e posibila o interventie chirurgicala daca nu cedeaza la tratament.
Stiam ca inaintea unei interventii chirurgicale e recomandat sa opresti pilulele asa ca le-am oprit , luasem 5 pastile din blister. Oricum omisesem doua comprimate in serile in care imi era rau. La cateva zile a aparut sangerarea de privare.
Din fericire colecistita s-a remis fara operatie.Acum as dori sa reiau pastilele, dar nu stiu daca trebuie sa astept prima zi de menstruatie.
Cum trebuie sa procedez?

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Da, contraceptivele orale se administreaza incepand cu prima zi a menstrei si pana la a 5-a zi. Ar fi de retinut ca in perioada administrarii antibioticelor, efectul contraceptivelor este redus.