intrerupere anticonceptionale

Contraceptie

Postata de Cristina524126389 cu 13 ani in urma.

Folosesc Yasmine de un an de zile, as vrea sa le interup cand termin blisterul. Intrebarea este cu cat timp inainte de a le intrerupe trebuie sa ma protejez pentru a nu ramane insarcinata?

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 13 ani

Te protejezi din ziua in care iti vine ciclul.

Cristina

acum 13 ani

multumesc iuli

battlestar

acum 13 ani

acum depinde daca tu il iei conform prospectului. acolo se spune ca dupa cele 21 de comprimate se face o pauza de 7 zile - cand ar trebui sa inceapa si menstra - si urmatorul blister se incepe in a 8 a zi. deci incepand cu a 8 a zi incepi sa te protejezi - tinand cont ca nu vei mai incepe un alt blister - caci pana atunci in mod normal ar trebui sa fii protejata de blisterul anterior.

Cristina

acum 13 ani

da, le iau conform prospectului. Iti multumesc mult pt raspuns; sper sa fie asa