Intrerupere anticonceptionale

Contraceptie

Postata de MIHAIELA1134239 cu 15 ani in urma.

Buna ziua!Este prima data cand intru pe un forum,si asta deoarece acum sunt putin ingrijorata si caut niste raspunsuri.Iau Karissa de un an,iar luna trecuta am dorit sa fac pauza de o luna in tratamentul contraceptiv,ultima menstruatie s-a incheiat pe 21 februarie,iar azi ar fi trebuit sa fiu in a 5-a zi a ciclului menstrual si sa incep o noua folie de anticonceptionale,insa nu am avut menstruatie,fiind a 5-a zi de intarziere.Nu stiu ce sa fac,sa incep folia normal ca si cum as fi avut menstruatie sau sa astept sa imi vina?Si..ingrijorarea ma infioara,nu stiu cat ar putea sa intarzie,am auzit si de cateva luni de intarziere a menstruatiei dupa intreruperea contraceptiei,dar nu as putea sta atat..Ma gandeam sa imi fac un test de sarcina,cumparat de la farmacii,nu din acela cu analize,insa nu stiu cand.Dupa intreruperea tratamentului cu Karissa am intretinut relatii sexuale,protejate,insa nu de la inceputul actului,si ma sperie si posibilele scurgeri seminale din timpul actului.Am 20 de ani,in caz ca este esentiala varsta,iar in perioada contraceptiei am avut ciclul menstrual regulat,la 28 de zile.Astept niste raspunsuri,opinii,ceva..Multumesc!

Raspunsuri (12)

simona166117244

acum 15 ani

Buna Cristina,
Stiu ca atunci cand intrerupi anticonceptionalele apar dereglari ale ciclului.
Pentru linistea ta iti poti face un test de sarcina tip "barza", care se face la cel putin doua saptamani de la contactul sexual (ca o paranteza, mie mi-a iesit poziriv dupa 9 zile intarziere)
Numai bine!

Nora5

acum 15 ani

BUna
daca ai facut o pauza prima pastila trebuie sa o iei in prima zi de menstruatie(ca atunci cand le-ai inceput)

MIHAIELA1134239

acum 15 ani

Mie imi recomandase medicul sa incep in ultima zi a menstruatiei.

MIHAIELA1134239

acum 15 ani

Multumesc mult..Rezultatul testului a fost corect?Sa fac un test azi,dupa 5 zile intarziere,macar sa ma linistesc pe moment si dupa inca 7-9 zile sa mai fac unul,in caz ca tot imi intarzie menstruatia?

simona166117244

acum 15 ani

Da, rezultatul a fost corect.(bebe va veni in vara).
Daca au trecut cel putin 2 saptamani de la contactul sexual, poti face testul.
De acum cand faci pauza de anticonceptionale, sa ai mare grija sa folosesti alte mijloace contraceptive, pt ca dupa oprirea pilulelor, sunt mari sanse de a ramane insarcinata.
Numai bine si sa ne mai scrii!

Stoenescu Elena Roxana

acum 3 luni

Bună după cât timp pot face un test de sarcina ca am.avut menstruatia pe 3 ianuarie pana pen5 di după 5 ianuarie am făcut sex neprotejat deoarece i doresc bebe după cât timp îmi pot face un test

MIHAIELA1134239

acum 15 ani

Felicitari pentru bebe!Pai,am folosit prezervativ,insa nu de la inceput,primele cateva penetrari au fost fara.Nu e prima data cand am facut asa,dar e prima data cand intarzie si asta ma sperie...

MIHAIELA1134239

acum 15 ani

Este totul in regula acum.:)

Andreea23

acum 13 ani

In cat timp poti ramane insarcinata daca ai luat 6 ani anticonceptionale,bineinteles cu o pauza de 1luna 2 in fiecare an?Intreb deoarece acum vreau sa fac o pauza un pic mai lunga iar pentru bebe inca nu e momentul.

ella

acum 13 ani

buna.......eu iau de cv vrema rigevidon 21+7.a facut pauza 1 luna.....acum luna asta nu mia vnt,trb sami vina p 24........acm suntem in 27....aseara mia curs putin cand m fost la baie...dar nu aasa cum ar trb sa curga la ciclu....si azi de dimineata la fel doar knd merg la baie.....ce se intampla tremur toate?snt gravida sau doar intarzie din cauza pauzei facute timp de 1 luna???????????
va rog raspundeti-mi repedr.....va multumesc

John

acum 4 ani

Interesant ce e cu soarta tuturor celor ce ati aplicat metodele acestea contraceptive incontinuu, acum peste 10 ani.. Poate v-ați dat seama de asta, dacă ați reușit să deveniți părinți, să discerneți

Margo1349

acum 3 luni

Fiecare femeie de pe acest forum observ ca este judecată indiferent de alegerile sale sau de responsabilitatea sa atunci când întreține relații sexuale. Dacă nu se protejează este o problemă deoarece sunt atât de multe posibilități atunci când vorbim de metode contraceptive, dar dacă alege să se protejeze tot o problemă rămâne pentru ca nu devin mame și este greșit să împiedici asta (deși foarte multe femei, fete nu au posibilitatea financiară de a crește un copil așa cum vreți dumneavoastră și așa cum de fapt merită un copil pentru o dezvoltare normală), sper să vă vindecați.