intrebare intrebatoare

Contraceptie

Postata de denisa72 cu 15 ani in urma.

hello la toata lumea!am si eu o mica problema care de fapt este o intrebare la care nu reusesc sa aflu un raspuns. iau anticonceptionale harmonet de 2 luni de zile.in urma unor probleme de sanatate a trebuit sa iau in paralel niste antibiotice, de unde clar ca efectul de protectie al ac a disparut. joia trecuta am luat ultimul antibiotic dar si prima pastila dintr-o noua tableta de ac.dupa cate m-am mai documentat eu stiu ca de la ultimul antibiotic trebuie sa mai astept inca 7 zile ca sa ma existe din nou acea protectie. acum intrebarea mea este urmatoarea: dupa cele 7 zile ma pot considera protejata de ac sau a disparut protectia pt toata folia???eu sunt complet debusolata.am tot auzit pareri si pareri si sincer nu mai stiu ce sa cred

Raspunsuri (1)

vlad26

acum 15 ani

Din cunostintele mele, dupa cele 7 zile a trecut efectul antibioticelor, dar nu s-a instalat si efectul anticonceptionalelor (fiind influentate de antibiotic, inca in aceste 7 zile). Dupa aceste zile, in urmatoarele doua saptamana este necesar sa te protejezi local - timp in care vei lua pilulele anticoneptionale. Abia dupa aceste doua saptamani se va instala efectul contraceptiv.