intarziere pastila

Contraceptie

Postata de anamariasibiu cu 13 ani in urma.

buna as vrea sa va intreb daca are ceva daca iau anticonceptionale inainte sau dupa ora fixa cu 10 sau 20 min?ca niciodata nu nimeresc ora ori le iau mai deveme ori mai tarziu dar nu mai mult de maxim 30 min.si se mai zice ca anticonceptionalele au efect 12 ore.si eu daca le iau la ora 17 si am un contact sexual a doua zi la ora 12 isi fac efectul k trec mai mult de 12 ore.si mai ales cum le iau eu imi e sa nusi faca efectul.multumesc

Raspunsuri (1)

Sheila

acum 13 ani

Intarzierea de care zici tu nu afecteaza cu nimic efectul anticonceptionalelor. Daca sunt administrate zilnic nu ai de ce sa-ti faci griji, vei fi protejata in orice zi indiferent de ora.
Daca ar avea efect doar 12 ore de ce ar trebui sa le luam zilnic?