inelul nuvaring

Contraceptie

Postata de sabynutzza cu 13 ani in urma.

Am si eu o intrebare, pentru cine ma poate ajuta. Folosesc Nuvaring, e prima luna, am inceput sa-l folosesc din prima zi a ciclului menstrual, dar, dupa o saptamana de ciclu, nici acum nu a trecut menstruatia complet, in sensul ca mai vine cate o picatura-doua pe zi. E normal? In conditiile in care au trecut deja 10 zile... Astept raspunsul vostru. Ms

Raspunsuri (6)

Paula

acum 13 ani

E posibil sa fie spotting, care in general mai apare in primele luni de la prima utilizare a oricarei metode contraceptive combinate. Nu ar trebui sa te ingrijorezi dar daca intr-adevar iti e teama mergi la medic.
Nu esti nici prima nici ultima care pateste asa ceva, nu e nimic grav.

Camelush

acum 13 ani

Cum e inelul asta sabynutza? Te simti bine cu el in afara de sangerarea aia? Ca si eu ar trebui sa-l iau dar nu mi-am facut curaj sa ma duc sa-l cumpar.

Irinuca

acum 13 ani

Da, si eu vreau sa stiu cum e inelul. Il am in dulap, astept prima zi de ciclu ca sa-l inser, dar mai vreau sa aud si de la fete nu doar de la medici cum este.

Paula

acum 13 ani

Pai cum sa fie.. a mai postat cineva un link pe aici
http://healthy.kudika.ro/articol/healthy~sexologie-si-reproducere/15731/povestea-pe-care-trebuie-sa-o-stii-despre-contraceptivele-hormonale.html#comments_href
E mic, e flexibil, se introduce de catre utilizatoare nu de medic, nu se simte, nu cade, nu irita. Este o metoda combinata, foarte comoda si foarte usor de folosit.
Ca o pastila care nu trebuie inghitita zilnic.

Michaela

acum 11 ani

prima data cand folosesti nuvarig ii normal sa se opreasca sangerarea sau trebuie sa continue cum era inainte, de ex 6 zile(daca nuvarig e introdus din prima zi)

Michaela

acum 11 ani

prima data cand folosesti nuvarig ii normal sa se opreasca sangerarea sau trebuie sa continue cum era inainte, de ex 6 zile(daca nuvarig e introdus din prima zi)

Va multumesc de sfat!