inceperea unei noi folii

Contraceptie

Postata de ttand80 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Am facut o pauza de anticonceptionale timp de 3 luni. As vrea sa reincep din nou insa in acelasi timp as dori sa aman si urmatoarea menstruatie. Au trecut aproape 2 saptamani de la ultima menstruatie, pot sa incep acum o noua folie de anticonceptionale - pastrand efectul contraceptiv?

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

O noua folie va fi inceputa incepand cu prima zi a menstruatiei pana in a 5 - a zi a acesteia, va fi continuata pana la terminarea foliei, dupa care nu se va mai respecta perioada de 7 zile de pauza, si se va incepe cea de-a doua folie, a doua zi dupa terminarea primei.

ttand80

acum 12 ani

Multumesc pentru raspuns, deci va trebui sa astept pana la urmatoarea menstruatie totusi. Care ar fi riscurile la care m-as putea expune daca incep o folie noua acum, la aproape 2 saptamani dupa terminarea ultimei menstruatii?