imi pote raspunde cineva?

Contraceptie

Postata de mariamariad cu 10 ani in urma.

Buna ziua, am luat contraceptive o perioada indelungata. In urma unor analize recente am depistat 1 nodul pe glanga tiroida, am efectuat analizele corespunzatoare si am hipotiroidism Inca nu am ajuns la medic, cu rezultatele analizelor.
In schimb as vrea sa stiu daca e posibil ca acel nodul sa fi aparut de la anticonceptionale
Cu siguranta mi se va prescrie Eutirox, dar as vrea sa stiu daca voi putea sa mai iau anticonceptionalele in continuare.
Mentionez ca am si colesterolul depasit (242, mi-a iesit) desi, am doar 57 de kg, si 1,70 cm inaltime.Va multumesc

Raspunsuri (1)

Adrienne

acum 10 ani

Hipotiroidismul poate fi o cauza a cresterii nivelului colesterolului total. Nu am problema ta, dar vreau sa-ti spun ca mi-a scazut colesterolul, in decurs de un an, cu 40 mg/dL, consumand Omega 3,6,9 de la rotta natura [ 90 caps.] . Nu am probleme cu greutatea,cu dieta alimentra.......doar cu nivelul colesterolului caruia am reusit sa-i gasesc leacul.