Iau TRILEPTAL pentru EPILEPSIE si am luat POSTINOR 2

Contraceptie

Postata de golancaX cu 14 ani in urma.

Credeti ca isi face efectul? Trebuia sa imi vina ciclul pe 7... am 18 ani dar ciclul este regulat de cativa ani... acum as putea spune ca imi da semne ca vine... dar nu sunt sigura daca este de la ciclu sau de la faptul ca as putea fi gravida. Si parca nu ar fi deajuns... ma mai doare si in buric.. are legatura? Multumesc !

Raspunsuri (3)

marialeea

acum 14 ani

Si eu am epilepsie si iau Carbamazepina pentru asta. Am luat acum un an Postinor 2 si nu am avut probleme, nu a avut interactiune cu Carbamazepina si si-a facut efectul foarte bine. Insa vezi, sa nu te sperii, ciclul tau se va deregla considerabil, Postinorul este un produs puternic, hormonal, si te cam "da peste cap". Asa ca sa nu te astepti sa mai ai ciclul regulat ca pana acum timp de cateva luni sau chiar mai mult (mie mi-a luat aproape un an sa mi se regularizeze), insa depinde si de organism, cum reactioneaza fiecare. Si, pentru a vedea daca esti sau nu insarcinata, fa si tu 2 teste de sarcina, (la interval de 1 saptamana unul de altul e cel mai bine) si asa vei sti cu siguranta ce si cum. Dar, in mod normal, daca ai luat Postinorul cum trebuie (la maxim 48 de ore sau mai mult, nu mai stiu exact, scrie pe prospect) nu ar trebui sa ai probleme. Iar cu durerea din buric... Eu una nu cred ca are vreo legatura cu Postinorul sau cu faptul ca iei Trileptal.
Sanatate multa si ai mare grija pe viitor, crede-ma, nu-ti doresti sa treci printr-un avort, mai bine inghiti o mie de pastile!

Golancax

acum 14 ani

Pai eu vreau bebe... dar mi-e frica sa nu mosteneasca epilepsia.... de asta nu vreau.

golancaX

acum 14 ani

Ideea e ca eu as vrea bebe... dar ma gandesc ca poate mosteni epilepsia acum. asa mai astept un an jumate cat mai am din tratament si pe urma ma gandesc la bebei. Ma gandeam ca poate sunt gravida si de aceea ma doare in zona buricului, nu ca de la pastile. MERCI !