hipotiroidismul si anticonceptionalele

Contraceptie

Postata de floveroni cu 13 ani in urma.

Bine v-am gasit.As dori sa stiu si eu daca este adevarat ca nu am vie sa iau anticonceptionale la hipotiroidism.Precizez ca de 7 ani iau novotyral o pastila pe zi.Multumesc frumos.

Raspunsuri (2)

marialeea

acum 13 ani

Ba poti foarte bine! Si eu am urmat acum ceva timp un tratament pentru hipo, cu Euthyrox, am fost la Parhon si mi-au dat ca si anticonceptional Logest, e un produs slab hormonal, mi l-au prescris pe asta tocmai ca sa nu "dau" in hipertiroidie. Du-te la medicul endocrinolog si consulta-l, probabil ca iti va face si o echo ovariana, vezi ca la mine hipotiroidismul s-a asociat si cu ovare polichistice pentru care a trebuit sa iau alte pastile care, impreuna cu Logestul, mi-au rezolvat problema cu ovarele. Eu nu mai iau Euthyrox acuma, caci tiroida e OK, dar probabil ca daca as lua ar exista solutii de asociere si cu anticonceptionale (daca as fi mai tanara). Mergi la medic caci, in functie de analize, ti se poate prescrie ceea ce iti "merge" tie fara sa te deregleze cumva hormonal. Sanatate multa iti doresc si nu lua nimic de capul tau, mai ales in probleme de tiroida.

andre

acum 12 ani

eu iau euthyrox de 25 de 2 ani,acum doctora ginecolog mi-a prescris si anticonceptionale karissa.oare ma voi ingrasa,se vor produce modificari de la anti?stie cineva?