help

Contraceptie

Postata de roxanaaaaa cu 12 ani in urma.

exact...la fiecare menstruatie incepeam o folie noua....astazi e a treia zi de ciclu..o pot lua astazi....??cum procedez?..multumesc anticipat...

Raspunsuri (2)

roxanaaaaa

acum 12 ani

exact,,,,la fiecare menstruatie ...incepeam o folie noua.....spuneti-mi va rog cum sa procedez??iau pastila a treia zi de menstruatie??astazi este a treia zi....o pot lua???multumesc anticipat...

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

din ceea ce descrieti nu se intelege cum procedati cu administrarea contraceptivului. acesta se administreaza timp de 21 de zile, consecutiv, la aceeasi ora (cu o diferenta maxim de o ora si jumatate) , dupa care se face pauza de 7 zile, timp in care va apare sangerarea de privatie (falsa menstruatie); din a 8 a zi, indiferent daca menstra se opreste sau nu se va reincepe un nou blister (folie) de contraceptiv oral (21 de zile, 7 zile de pauza si asa mai departe)