help!!

Contraceptie

Postata de roxanaaaaa cu 12 ani in urma.

buna...am si eu o intrebare...iau niste anticonceptionale numite MINULET de 6 luni....acum cand mia venit ciclu nu am luat pilula in prima zi...nici in a doua....ce fac??o pot lua in a treia zi?sau astept pana luna viitoare cand imi vine ciclul si o iau in prima zi?mentionez ca in timpul acesta cat nu am luat pilula nu am avut contaci sexual....este vreo problema daca intrerup o luna administrarea lor o luna...sau cum fac?va rog help:;((

Raspunsuri (2)

ina

acum 12 ani

In mod normal dupa fiecare luna de anticonceptionale se face o pauza de 7 zile si apoi se incepe o noua folie. Nu inteleg exact cum le-ai luat tu. Incepeai folia noua cand iti venea menstruatia?

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

administrarea contraceptivului oral se va incepe in intervalul cuprins intre prima si a cincea a zi a menstruatiei si se va continua timp de 21 de zile, functie de preparatul estroprogestativ utilizat pana se va termina blisterul, dupa care va urma o perioada de pauza de 7 zile , timp in care contraceptivul isi mentine eficacitatea; se va reincepe in a 8 a zi cu noul blister.