greata de la contraceptive

Contraceptie

Postata de danuta77 cu 12 ani in urma.

buna ziua....de 3 ani iau LAURINA iar de 2-3 luni organismul sau mai bine zis subconstientul refuza sa mai ia Laurina.cand vb despre acest contraceptiv sau pur si simplu in momentul cand il beau cu apa, pe loc ma ia greata pana la refuz, chiar vb expresiei"ti se face gura punga", si mi se inclesteza maxilarul.Care ar fi cauza????????Mentionez ca am implinit 35 de ani, iar farmacista mi-a recomandat inelul contraceptiv dupa aceasta varsta.Pt aceasta metoda de contrac.am o oarecare retinere.De aceea va rog sa ma sfatuiti cum e mai bine.Multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

exista mai multe variante de metode de contraceptie (dispozitive intrauterine,contraceptie orala prin pilula cu progestagen, contraceptie injectabila, contraceptie prin implant subdermal, inel vaginal, metode tip bariera-diafragma, prezervativ, spermicide, bureti vaginali), ce pot fi prezentate intr-un cabinet de planning familial , si se va stabili metoda potrivita functie de afectiunile asociate. de asemena ar fi util si consultul ginecologic .