Este posibil sa raman insarcinata?

Contraceptie

Postata de MihaElla cu o luna in urma.

Buna seara,am 46 ani si o mare ingrijorare de frica unei sarcini....de cateva luni am ceva probleme menstruale ori am de 2 ori pe luna sau deloc,deci un ciclu neregulat...in luna iulie am avut pe 5 si 20 ale luni,pe 28 am avut contact sexual neprotejat dar am folosit metoda retragerii in care nu prea am incredere...ma bantuie ideia unei sarcini ,nu imi mai doresc copii ,am 2 dintre care unul cu autism grav...Este posibil sa fi ramas insarcinata? Multumesc tare mult pt raspunsuri🤗

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Desi sansele de a ramane insarcinata la 46 de ani sunt relativ mici, in special cu un ciclu menstrual neregulat, acest lucru nu este imposibil. Totusi, neregularitatea ciclului menstrual poate fi un semn al premenopauzei, perioada de tranzitie catre menopauza, in care ovulatia devine mai putin frecventa. Metoda retragerii nu este o metoda contraceptiva eficienta si nu ofera protectie impotriva sarcinii. Daca sunteti ingrijorata de posibilitatea unei sarcini, ar fi cel mai bine sa faceti un test de sarcina.

Daca aveti ciclul menstrual neregulat si doriti mai multe informatii despre posibilele cauze, ar fi bine sa consultati un medic.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/menstruatie-cand-semnaleaza-o-problema-de-sanatatei_7389