Este posibil să fiu însărcinată? Care este rata de eficacitate pentru Drovelis?

Contraceptie

Postata de Utilizator11717952848 cu 4 luni in urma.

Bună ziua!
Am început tratamentul cu Drovelis în data de 05.06.2024 (prima dată când folosesc pilule contraceptive). La 30 min după administrare am avut o diaree ușoară pot spune. Astăzi, 09.06.2024, am avut contact sexual neprotejat.
Îmi puteți spune dacă există vreo șansă de sarcină? Am înțeles ca dacă le încep din prima zi a ciclului menstrual sunt protejată imediat de sarcină, însă am înțeles ca diareea severă este un motiv de îngrijorare și este recomandat să folosesc o altă metodă contraceptivă pe o perioadă de 7 zile.
Am avut diaree la 30 min după administrare și următoarea zi pe la prânz.
Este vreun motiv să mă îngrijorez?
Drovelis are aceeași eficacitate ca celelalte pastile?
Mulțumesc frumos!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Este posibil sa fii insarcinata. Drovelis are o rata de eficacitate de aproximativ 99% atunci cand este utilizat corect si consecvent. Diareea severa poate reduce eficacitatea pilulelor contraceptive daca apare in primele 3-4 ore dupa administrarea pilulei, deoarece acest lucru poate impiedica absorbtia completa a medicamentului.

Daca ai avut diaree la 30 de minute dupa administrarea pilulei, este posibil ca aceasta sa fi fost eliminata din organismul tau inainte de a fi absorbita complet, reducand astfel eficacitatea sa. Asadar, daca ai avut contact sexual neprotejat in acest interval, exista un risc de sarcina.

In ceea ce priveste eficacitatea Drovelis in comparatie cu alte pilule contraceptive, acesta este la fel de eficient, cu conditia sa fie utilizat corect.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Infectii-cu-streptococi--stafilococi-si-alte-bacterii/5-recomandari-in-caz-de-diaree-acuta-indiferent-de-cauza-ei-inclusiv-vir_18526
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/factorii-care-reduc-eficienta-anticonceptionalelor_7792