este normala durerea daca am sterilet?

Contraceptie

Postata de iepurrash cu 12 ani in urma.

buna ziua.saptamana trecuta mi-am montat sterilet.am avut un flux menstrual normal,fara pb,4 zile.nimic in neregula decat o durere in etajul inferior al abdomenului.am pus-o pe seama menstruatiei,insa inca persista.e o durere destul de suparatoare.o pot asemana celei din prima zi a menstruatiei,cand iau calmante.e normal sa existe?inainte nu aveam asemenea pb.foloseam ac si nu aveam mai deloc menstra.am hipotiroidie si de cand am inceput tratamentul cu ac fluxul menstrual s-a diminuat semnificativ,uneori a lipsit,asa ca am hotarat sa imi montez sterilet.insa mi-e teama ca nu e alegerea corecta din moment ce durerea e cam greu de suportat.ce e de facut?va rog sa ma sfatuiti
multumesc,cu respect,geta tichineata

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa apelati la medicul endocrinolog pentru tratamentul corect al hipotiroidiei.
ar fi necesar sa apelati la medicul ginecolog. durerea persistenta , resimtita in abdomenul inferior , spre deosebire de cea tranzitorie postinsertie, poate surveni in cazul dinensiunilor prea mari ale dispozitivului intrauterin, inflamatiei, expulziei partiale.

iepurrash

acum 12 ani

buna seara.la endocrinolog am fost,revin la control peste 2 luni.durerea din abdomenul inferior o zi e suportabila,alta zi e inexistenta,alta zi e suportabila.sper sa nu fie decat ceva tranzutoriu.nu vb de sangerari sau alte complicatii.multumesc.o seara placuta

iepurrash

acum 12 ani

buna ziua.revin.am fost la doctor.am dobandit o cistita.tratament antibiotic...ce alte sfaturi imi mai dati .am auzit ca se scapa greu de ea.multumesc.