escapelle

Contraceptie

Postata de Choly cu 10 ani in urma.

Buna,contactul neprotejat a fost pe data de 26 martie la ora 23:30 cam asa si s-a terminat inauntrul meu.A doua zi dimineata am luat escapelle pe la ora 11:00..dupa cateva zile mi-a venit sa zic asa menstra dar nu trebuia pt ca pe 24 martie imi trecuse,deci doar cu 2 zile inaintea contactului..aceste sangerari dupa pastila m.au tinut mai mult decat o menstruatie normala.Acum in luna aceasta,aprilie, trebuia sa imi vina pe 20-21 si nu mi.a venit. Ce sa mai cred?? Am nevoie de un raspuns exact.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Escapelle este o pastila de contraceptie de urgenta, cunoscuta si sub numele de "pastila de a doua zi". Acesta contine o doza mare de hormoni care pot perturba ciclul menstrual, cauzand uneori sangerari sau amanarea ciclului.

Astfel, este posibil ca sangerarea de dupa luarea pastilei sa fi fost o reactie la medicament, iar ciclul menstrual sa fie acum decalat. Totusi, daca exista ingrijorari, ar trebui sa iti faci un test de sarcina. Daca acesta este negativ si totusi nu iti vine menstruatia, ar trebui sa te prezinti la un control medical, deoarece decalarea menstruatiei poate fi cauzata de alte probleme de sanatate, nu neaparat de sarcina.

De asemenea, te sfatuiesc sa folosesti o metoda de contraceptie regulata pentru a evita stresul si ingrijorarea legate de o posibila sarcina nedorita.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-de-urgenta-pilula-de-a-doua-zi_1091