escapelle

Contraceptie

Postata de maria0101 cu 12 ani in urma.

buna, as avea nevoie de ajutor sa scap de un mare stres. Sunt in a 9 zi a ciclului si in timpul contactului s-a rupt prezervativul, dupa aproape 5 ore am luat escapelle. As vrea sa stiu care sunt sansele sa raman insarcinata, pe prospect scrie ca are eficacitate 85% daca e luat in 72 ore, si sincer procentul asta ma sperie... Multumesc

Raspunsuri (6)

Iuli

acum 12 ani

Eficacitatea e mare. Garantii nu exista, dar stati linistita.

maria0101

acum 12 ani

Cum as putea sa imi dau seama daca a functionat ? pentru ca sa astept 20 de zile pana la urmatorul ciclu mi se pare enorm....acea "posibila" sangerare dupa 3 zile este un semn sigur sau poate fi doar un efect secundar ?

Iuli

acum 12 ani

Singurul semn sigur este testul de sarcina. NU iti face griji, nu incepe sa cauti tot netul pt semne, acestea NU exista. Sangerare poate exista sau nu. Eu de la Escapelle tot ce mi s-a intamplat a fost o durere de sani care a inceput la cateva zile dupa ce am luat pastila si a trecut dupa menstruatie. Escapelle functioneaza in felul urmator: in cazul in care spermatozoidul a ajuns la ovul si l-a fertilizat, nu lasa acest produs de conceptie sa se fixeze pe peretele uterului. Intre fertilizare si fixare trec in general cam 48h-72h. In acest timp pastila intervine. Sansa ca la tine in 5 ore sa fi apucat sa fie fertilizat si sa se fixeze este extraordinar de mica. Iarasi, sansa sa se fixeze totusi (adica sa nu functioneze pastila) este si mai mica. Te rog stai linistita si la 3 saptamani de la contact fa un test de sarcina. Apoi repeta-l dupa inca cateva zile. Sunt sigura ca nu s-a intamplat nimic. Oricum si daca ai afla mai repede nu ai avea ce face asa repede, dar sunt convinsa ca nu e nimic.

maria0101

acum 12 ani

Multumesc pentru explicatii, m-am mai linistit un pic.

andra.denisa

acum 12 ani

buna, am o intrebare pe data de 24 si 25 am avut 2 contacte sexuale neprotejate,,,pe data de26 dimineata am luat pastila escapelle...nu am nici,o simtoma inca..se poate sa fiu insarcinata...va rog sa ma ajutati..va multumesc anticipat!

acum 10 ani

acum aprozimativ o luna am avut contact sexual neprotejat cu prietenul meu,el din greseaala a dat drumul ,,pestisorilor'' in mn. am luat escapelle si peste 5 zile trebuia sa imi vina ciclul,a venit normal insa acum ma simt f rau,am greturi si imi vine sa vomit. am facut un test de sarcina si a iesit negativ. e vreo posibilitate sa fiu insarcinata?