Ellaone este ineficienta?

Contraceptie

Postata de alex4you23 cu 2 luni in urma.

Bună ziua,

Am avut contact sexual și la 3 ore după am luat, la recomandarea unei farmaciste de la farmacia Help Net, pastila Ella One ( eu cerând pilula de a doua zi).
Am luat aceasta pastila fără sa ma gandesc o secunda ca este absolut inutila și am mai plătit și 140 de lei pe ea.
Au trecut 3 saptamani, menstruatia nu a venit, au apărut in schimb simptomele de sarcina. Am mers la dr. de urgenta, am făcut testul beta HCG la 48 de ore, astfel confirmandu-se sarcina în plina evoluție.
Medicul la care am mers mi-a zis ca din păcate, a mai întâlnit cazuri identice cu femei care au utilizat aceasta pilula.
Cum este posibil asa ceva?
Trec printr-un stres imens, evident nefiind o sarcina dorita, voi face intrerupere.
Nu mi se pare normal ca aceasta pastila sa fie recomandata în condițiile în care este cunoscuta ineficienta ei.
Și mai costa și o gramada de bani.
Înțeleg ca exista șanse se eșec, dar după cum scrie pe prospect, acestea apar când nu se îndeplinesc condițiile de utilizare.
Cum e pastila asta recomandata sa se ia pana la 5 zile după actul sexual, dacă eu la 3 ore am rămas gravida cu ea?
Efectiv nu poți avea încredere în nimic, în ziua de azi.

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

EllaOne nu este ineficienta, dar nu este nici 100% eficienta. Aceasta pastila contraceptiva de urgenta functioneaza prin amanarea ovulatiei, ceea ce ajuta la prevenirea sarcinii.

Este important de mentionat ca nicio pastila contraceptiva de urgenta nu este 100% eficienta. Succesul utilizarii acestui tip de contraceptie depinde de multi factori, inclusiv momentul din ciclu in care femeia a avut contactul sexual si cand a luat medicamentul. Daca ovulatia a avut deja loc in momentul administrarii medicamentului, acesta nu poate preveni sarcina. Aceasta este exact situatia in care pastila este cunoscuta ca fiind „ineficienta”.

In plus, este posibil ca anumite femei sa nu raspunda la medicament in acelasi mod in care o fac altele. Asa cum ati mentionat, exista intotdeauna o sansa de esec, chiar si atunci cand conditiile de utilizare sunt indeplinite.

Este foarte regretabil ca ati trecut prin aceasta experienta si este important sa discutati cu un medic pentru a explora toate optiunile disponibile pentru dumneavoastra.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-de-urgenta-pilula-de-a-doua-zi_1091

alex4you23

acum 2 luni

Multumesc de răspuns.

Exact acea specificarea este hiba: Ellaone este o pastila care inhiba ovulația deci din înțelegerea mea nu este recomandata sa fie luata după ovulatie. Spre deosebire de alte contraceptive de urgenta: Escapelle/Postinor.
În cazul acesta, se evita aceasta situația și s-ar evita și altele asemănătoare dacă farmaciștii ar informa și ar pune întrebări pertinente clienților înainte sa recomande aceasta pastila.
Eu sunt o o femeie ce tine un calendar strict menstrual cu datele necesare fiecărei luni.
Dacă farmacista ma întreba daca CRED CA AM OVULAT deja, evident ca nu mai cumpărăm aceasta pastila, pt ca ovulasem cu 2 zile înainte.
Lipsa de informație și interes din partea unor persoane despre care se presupune ca ar trebui sa aibă habar și recomanda după ureche duc, intra-adevar, la ineficienta pastile.

Sper sa ofere o informație de ajutor pt alte femei în situația mea și sa le ajute sa facă alegerea potrivita în cazul contracepției de urgenta.

Căci Ellaone este o pastila antiovulatie. Nu se poate recomanda în orice moment al ciclului menstrual, ci doar înainte de ovulatie.

Mihaela

acum 2 luni

Este păcat sa faci avort acum decizia îți aparține doar ție toate cele bune!😊