efectul primei folii

Contraceptie

Postata de iul cu 12 ani in urma.

Daca sunt la prima folie de anticonceptionale Yaz si am inceput sa iau din a 2a zi a ciclului , iar din a 2 a zi dupa ciclu am avut contacte neprotejate, credeti ca este vreo problema?cum isi fac pastilele efectul? e pt prima data cand iau.

Sunt foarte ingrijorata deoarece luna viitoare voi pleca in America si nu vreau sa am surprize !Astept un raspuns urgent!
multumesc anticipat:)

Raspunsuri (1)

laura

acum 12 ani

In prospect scrie ca daca se ia prima pilula in zillele 2-5,trebuie sa ai contacte sexuale protejate,desi eu nu cred ca ar fi atat de riscant,este putin probabil sa ai ovulatie pe menstra,dar se poate intampla,oricum de acum incolo va trebui sa te protejezi,pana la urmatoarea folie...daca nu-ti vine menstra luna viitoare,fa un test de sarcina..