Efectul pastilei Yaz luata a 2 a zi

Contraceptie

Postata de iul cu 12 ani in urma.

Daca am inceput sa iau pastile in a doua zi de mentruatie , luna trecuta nefolosind metode contraceptive pe baza de hormoni, este adevarat ca trebuie totusi sa ma protezej in primele 7 zile si cu alta metoda(prezervativul) , sau sunt protejata oricum?pe prospect scrie ca numai daca incepi din prima zi...esti protejata, nu si daca incepi intre zilele 2-5 ale ciclului?sunt tare nelamurita, astept sa-mi raspundeti.multulesc anticipat

Raspunsuri (5)

Iuli

acum 12 ani

Va recomand sa folositi prezervativ toata luna, pentru siguranta.

iul

acum 12 ani

Au fost cateva contacte neprotejate si am sunat doctorul si mi-a spus ca sa nu imi fac probleme daca imi continui tratamentul si iau pastilele in fiecare zi..Parca imi este jena sa-l mai sun din nou, pentru ca mi-a spus ca e ok.am inceput sa am simptome adverse de la pastile :greata si dureri ale membrelor...si ieri am avut cateva sangerari , cateva picaturi.

Iuli

acum 12 ani

Atunci poate mai bine ar fi sa schimbati metoda contraceptiva cu prezervativul folosit permanent. Eu am avut mari probleme de la anticonceptionale. Oricum acestea trebuie prescrie de medicul ENDOCRINOLOG dupa analize hormonale amanuntite. V-as sfatui sa terminati folia si sa nu mai luati. Eu am avut inclusiv un nodul la san de la ele...

iul

acum 12 ani

da..multumesc mult.doctorul mi-a dat pastilele pt chistuletele de pe ovar...deci e tratament.si asa le folosesc si ca metoda contraceptiva.vroiam sa intreb daca acest forum este numai intre pacienti...sau daca poate si doctorul sa raspunda.

multumesc inca o data :)

anutza

acum 12 ani

buna.in timpul unui contact sexual s-a spart prezervativul,,,si imediat la 2 ore am luat pilula de a doua zi.iar la a 6,7-a zi am avut niste sangerari.ce se intampla,ma poate lamuri si p mine cinva??,,,pls!!!!!