efectul anticonceptionalelor

Contraceptie

Postata de ILEANA6118541 cu 15 ani in urma.

acum o luna am oprit anticonceptionalele. am 32 de ani casatorita si ma gandesc ca e momentul sa fac un copil. problema este ca nu imi vine menstruatia dupa o luna de la oprirea lor. mentionez ca am avut trei contacte cu sotul meu in aceasta luna doua cu prezervativ si unul nu s-a finalizat. inainte sa incep anticonceptionalele menstruatia o aveam si la 2 luni cu dureri f mari. e posibil ca sa fie un efect al lor intarzierea asta? nu am nici un semn ca ar veni.

Raspunsuri (5)

simona166117244

acum 15 ani

buna mocutza,
Cred ca stii ca prezervativele nu ofera o protectie 100%, iar insarcinata poti ramane imediat dupa ce ai oprit anticonceptionalele.
Insa e posibil ca oprindu-le , ciclul sa se deregleze si menstruatia sa-ti intarzie, mai ales ca inainte de anticonceptionale aveai un ciclu neregulat.
E bine sa-ti faci un test de sarcina(in cazul in care esti insarcinata, testul va iesi pozitiv dupa doua saptamani de la contactul sexual).
Si indicat ar fi un control ginecologic. Mai ales ca vrei un bebe. Este foarte bine sa iti faci niste analize inainte de a "proiecta" bebelusul.
Numai bine si sanatate maxima!

ILEANA6118541

acum 15 ani

eu am crezut ca daca opresc anticonceptionalele, macar 2-3 luni el va ramane reglat.
multumesc pentru raspuns

as dori sa stiu care sunt analizele care se fac in cazul meu pentru a avea un bebe

morwena

acum 15 ani

Analizele uzuale de sange, papanicolau, secretie vaginala si eventual culturi de col, hepatita b si c, clamidia, rubela, toxoplasma, citomegalovirus, listeria (si numai daca este cazul cele pentru herpes, ureaplasma si micoplasma).

carmen621

acum 15 ani

nu te speria , acesta este un efect al pilulelor, am patit si eu si mi s-a reglat ...

simona166117244

acum 15 ani

Buna,
Mie nu mi l-a reglat dupa ce am oprit anticonceptionalele.
Iar cu analizele , mergi al medicul ginecolog si-ti recomnada el ce ai de facut.
Ar fi bine insa sa-si faca si sotul tau niste analize de sange.
Iti pot spune ce analize am facut eu : virus rubeolos, toxoplasma, CMV, anti herpes, listeria, hiv, TPHA, VDRL, Clamide. Plus cele ginecologice.
Numai bine si sa auzim cat mai curand de un bebe!