efectele postinorului?

Contraceptie

Postata de elena08 cu 13 ani in urma.

anul trecut in noiembrie am avut contact sexual cu prietenul meu, desi nu a ejeculat t siguranta noastra am luat postinor.nu am avut atunci probleme de la el.anul acesta in martie am mai luat un postinor desi nici de data aceasta nu a ejaculat.numai ca dupa ce am luat postinor mi-a intarziat ciclu in fiecare luna cu aproape 10 zile.am inceput sa am dureri de ovare si de spate, am fost la medicul de familie si mi-a zis ca este doar o raceala.dupa 10 zile de tratament mi-a trecut, dar acum iar incepe sa ma doara ovarele in special ovarul drept.ciclu numai in 26 trebuie sa-mi vina.ce poate fi?un raspuns daca se poate....

Raspunsuri (8)

raluca

acum 13 ani

Ar fi bine sa mergi la un control ginecologic pentru o ecografie transvaginala. Aceasta eco. este realizata cu ajutorul unei sonde ecografice care se introduce in vagin si care permite vizualizarea organelor genitale interne.

elena08

acum 13 ani

multumesc pt raspuns.aceasta eco. se realizeaza in clinici mai speciale?

raluca

acum 13 ani

Poti merge la orice clinica dar sa specifici ca ai nevoie de o ecografie transvaginala.

elena08

acum 13 ani

mersi mult pt raspuns.o sa ma duc ca nu am pot sta asa.la inceput ma gasdeam sa nu fie sarcina

Daria

acum 13 ani

Mi-am inceput viata sexuala la 19 ani. prietenu meu nu a lasat in mie der mi frica sa nu raman insarcinata.prietenu meu nu vrea sa ne protejam dar mie mi tare frica nu vareu un copil acum .ii sigura metoda asta de a nu lasa in mine ?

elena08

acum 13 ani

buna, scuze ca nu ti-am raspuns atunci, am fost cam ocupata.sa stii ca aceasta metoda nu este sigura deoarece inainte sa ejaculeze barbati mai ejaculeaza un lichid care este plin si acesta de spermatozoizi.eu cu prietenul meu nu o folosim, ne protejam.si mie mi-era foarte frica sa nu fi ramas insarcinata.mai bine incearca sa-i explici prietenului tau ca e bine sa va protejati.daca nu incearca sa iei anticonceptionale.numai bine

adina

acum 13 ani

mi am inceput viata sexuala la 20 de ani cu prietenul meu.acum am 23 de ani,iar cand facem dragoste de cele mai multe ori o facem fara prezervativ pt ca de fiecare data cand am folosit prezervativul aceesta s a rupt.nu ejacukeaza in mn.nu am ramas insarcinata pana acum,nu am fost niciodata la ginecolog,dar acum as vrea sa incerc anticonceptionalele.

elena08

acum 13 ani

ai putea sa incerci sa iei anticonceptionale, dar trebuie sa consulti un medic deoarece sunt foarte multe anticonceptionale si difera doza de hormoni.numai medicul iti poate spune exact ce anticonceptionale sa folosesti