Efecte adverse p***anor

Contraceptie

Postata de ema10 cu 12 ani in urma.

Acum 11 zile am luat p***anor 2, de cateva zile ma dor sanii si sunt ametita. E posibil sa fie vorba de efectele adverse ale pastilei? Peste 3-4 zile ar trebui sa-mi vina ciclul daca pastila si-a facut efectul si nu am ramas insarcinata, ma gandeam ca sanii ma pot durea si de la faptul ca se apropie ciclul. Sunt foarte ingrijorata ca poate fi efectul advers al pastilei si nu stiu la ce sa ma astept sau daca trebuie sa iau alte pastile sau sa consult vreun medic.

Raspunsuri (4)

snickeritza

acum 12 ani

mai asteapta o sapt,2 si vezi ce se intampla.ai motive sa crezi ca ai putea fi insarcinata?

ema10

acum 12 ani

daca am folosit p***anor l-am folosit pt ca aveam motive sa cred ca pot sa raman insarcinata, dar ma ingrijoreaza pe langa faptul ca pot fi insarcinata durerea de sani si starea de ameteala. Ciclul trebuie sa-mi vina pe 22 noiembrie (sper ca pastila sa-si fi facut efectul)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

cele mai frecvente efecte adverse ale acestui tip de contaceptiv sunt: greata, varsaturi, sangerari neregulate in unele cazuri, dupa 2-3 zile, pot aparea spotting sau sangerari intermenstruale care, insa, dispar de regula spontan. Daca instalarea menstrei se face cu o intarziere mai mare de o saptamana, trebuie efectuat un test de sarcina.Alte efecte secundare sunt: tensiune mamara, cefalee, ameteala si oboseala.

valentina9

acum 11 ani

Am luat p***anor pe data de 9 august cand eram la menstruatie. Menstruatia mi-a trecut pe data de 11 august, iar azi, 15 august, mi-a aparut o sangerare intermenstruala. Pe data de 10 august am facut un test de sarcina si a iesit negativ. Sangerarea asta intermenstruala este normala sau ar trebuie sa imi mai fac al doilea test de sarcina?