e posibil...

Contraceptie

Postata de Ramona103103086 cu 15 ani in urma.

as vrea...ar trebui sa stiu daca exista pericolul sa raman insarcinata fiind virgina.adica...e posibil sa patrunda sperma in vagin daca himenul e intact?

Raspunsuri (6)

Mirela16969595

acum 15 ani

daca himenul e intact pt ca u ai avut contact sexual , nu poti ramane insarcinata. daca ai avut contact sexual este posibilitatea sa fi ramas himenul neperforat pt ca a avut elasticitate mare(asa cum se poate elimina sangele menstrual poate intra si sperma), dar insarcinata poti ramane. cel mai bine e sa folosesti cea mai sigura metoda contraceptiva: abstinenta.

Paul69

acum 15 ani

PAREREA MEA ESTE CA POTI SA RAMAI F. BINE GRAVIDA SI VIRGINA ASA CA ATENTIE NU VA RISCATI SI NICI NU VREU SA TE SPERI

ioana265102895

acum 15 ani

draga mea poti ramane insarcinata si cu himenul intact deoarece o mica perforatie(orificiu)tot are si himenul deoarece sangele menstrual trebuie sa se elimine pe undeva...

Emil120864

acum 15 ani

NU e neaparat vorba de abstinenta! Este aceeasi conceptie invechita de milenii ca barbatul trebuie sa ejaculeze! Daca barbatul evita sa ejaculeze de fiecare data si sa zicem ca ejaculeaza doar in perioada nefertila a femeii, lucrurile sunt foarte ok si se evita pilule sau alte porcarii care au o gramada de efecte secundare. good luck

Mirela16969595

acum 15 ani

nu e foarte sanatos, nici pentru barbat nici pt femeie, p***atul intrerupt. cel mai bine e sa se foloseasca prezervativul sau , asa cum spuneam, abstinenta. si nu se pune problema de conceptii invechite, ci de conceptii sanatoase. nu tot ce-i vechi e prost, nu tot ce-i nou e pozitiv, iar unele principii sunt rezultatul unor indelungi experiente. problemele de prostata care apar la varste din ce in ce mai mici sunt cauzate si de p***atul intrerupt.

Emil120864

acum 15 ani

Eu nu ma refer la p***at intrerupt ci la Tantra sau Tao. Cele doua sunt foarte apropiate una de alta. Ideea de baza e ca barbatul trebuie sa inteleaga ca orgasmul nu p***ancide cu ejacularea, care ejaculare nu e obligatorie. Pur si simplu incerci transmutarea energiei deosebite care rezida in semen si astfel vei constata chiar o scadere a cantitatii de ejaculat cand vei face asta. Eu cred si sunt deplin sustinut in afirmatii de cele doua Filosofii ca ejacularea barbatului este cauza tuturor grijilor legate de conceptie. Si mai mult, aceasta grija e din cele mai vechi timpuri. Aceasta transmutare a energiei sexuale (cea mai fina energie din orgasnism) poate fi facuta si de femei, efectul acesteia fiind chiar intreruperea ciclului. Astfel se elimina cel de-al doilea factor in conceptie, datorat femeii (primul factor este ejacularea barbatului). Si aceasta este prezentata in filosofia TAO in special. Iata cum pur si simplu o spiritualizare a iubirii elimina barajele impuse de pericolul conceptiei. Sper ca am fost pe deplin inteles si inainte de a mi se replica ceva, daca exista, va recomand sa cititi cartile de TAO sau Tantra. good luck