E normal?

Contraceptie

Postata de Ioana0703 cu 11 ani in urma.

Sunt in prima luna de AC respectiv pauza de 7 zile si mi-a venit presupusa menstruatie dar destul de putina si m-a tinut doar trei zile. Tin sa mentionez ca am luat si Escapelle deoarece prietenul meu dupa ce a ejaculat mi-a atins organele.
Sunt virgina si nicidecum penisul lui nu a ajuns la vagin, dar de frica am luat si pastila de a doua zi...din nestiinta:), pentru ca am inteles apoi, ca nu se poate intampla nimic
E ceva normal...sau sa imi fac griji...?
Multumesc pentru raspuns:)

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Ciclul menstrual poate fi influentat de multe lucruri inclusiv de stres, medicamente si schimbari in dieta sau rutina zilnica. De asemenea, este posibil sa ai un ciclu mai scurt sau mai usor in timp ce iei anticonceptionale.

De asemenea, Escapelle, cunoscuta si ca "pastila de a doua zi", poate influenta ciclul menstrual. Poate determina sangerari intre perioade sau poate modifica momentul menstruatiei.

Cu toate acestea, daca esti ingrijorata sau daca observi orice alte simptome neobisnuite, cel mai bine este sa iti consultezi medicul.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/efe-secundare-ale-pilulei-contraceptive_16498
https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/contraceptive-orale-mod-de-administrare-si-efecte-secundare_11322
https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/ce-se-intampla-dupa-ce-oprim-anticonceptionalelei_18634