e bine daca iau marvelon 21?

Contraceptie

Postata de andreea26forya cu 13 ani in urma.

salut.am 25 de ani
nu am mai folosit anticonceptionale pana acum...as vrea sa incerc marvelon 21,desi nu am fost la o consultatie pt asta...as vrea sa stiu care sunt riscurile reale la care ma supun,tinand cont ca fumez...de alte afectiuni nu am cunostinta ca as suferi...deci as putea sa incerc fara a merge la medic?as dori si sfatul unui medic...multumesc frumos.

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

In primul rand fara sa mergi la medic te supui la riscul de a te da peste cap hormonal cu niste medicamente care nu ti se potrivesc. Ai putea avea dureri de cap, ameteli, stari de rau, hemoragii, amenoree, cresterea colesterolului, a tensiunii, tromboza, scaderea sau disparitia libidoului, depresii, etc. De asemenea, fiind fumatoare, riscul de a face un cheag (o tromboza) care poate duce la moarte este unul important. Anticonceptionalele dau efecte secundare si femeilor care le iau cu analize in prealabil, cu atat mai mult fara analize. Nu pot intelege in primul rand femeile care vor sa ia anticonceptionale in loc de prezervativ si intr-al doilea rand cele care pe deasupra vor sa faca acest lucru si asa periculos fara sa mearga in prealabil la medic si sa faca un set complet de analize hormonale.

andreea26forya

acum 13 ani

multumesc pt sfat iuli