După cât timp de la montarea steriletul Mirena se oprește sângerarea?

Contraceptie

Postata de Maria85 cu 2 luni in urma.

În urmă cu 5 zile mi-am pus steriletul, încă sangerez și am ușoare dureri.
Este normal? După câte zile scap de această sângerare?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Dupa inserarea steriletului Mirena, este normal sa ai sangerari si spotting pentru 3-6 luni de zile, acestea fiind simptome comune. Unii femei pot avea insa sangerari mai scurte sau mai lungi, iar durerea usoara poate persista cateva zile dupa inserare.

Presupun ca doctorul tau ti-a explicat deja aceste lucruri. Daca durerea devine severa sau sangerarea devine foarte abundenta, te sfatuiesc sa iei legatura cu medicul tau imediat. Fiecare corp se comporta diferit, asa ca acesta este doar un raspuns general. Important este sa discuti cu medicul tau despre orice simptome ai, chiar daca sunt comune dupa inserarea steriletului Mirena.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Sex-si-erotism/metode-contraceptive-dispozitivul-intrauterin-sau-steriletul_10436