Dulsevia de 30 mg scade efectul anticoncepționalelor?

Contraceptie

Postata de Sonia cu 2 luni in urma.

Buna ziua! Iau de câteva luni anticoncepționale Midiana Zilnic, insa in urma unui control la medic s-a constatat ca ma confrunt cu stări de anxietate și mi s-a recomandat sa fac un tratament cu dulsevia 30 mg. Acest medicament scade eficienta anticoncepționalelor, in sensul in care scade nivelul de protecție? Multumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Dulsevia (Duloxetine), un medicament antidepresiv, nu ar trebui sa influenteze efectul anticonceptionalelor. Totusi, este important sa discutati orice schimbare a tratamentului dumneavoastra cu medicul curant.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/anticonceptionalele-si-efectele-secundare-asupra-celorlalte-viscere_1187