Dispozitivul intrauterin Mirena ?

Contraceptie

Postata de Utilizator11617376630 cu 4 luni in urma.

Acum 2 zile, în timpul unei sangerari care nu s-a oprit nici în urma chiuretajului biopsic, dna dr mi-a propus montarea steriletului Mirena.Ceea ce am și făcut. Dna dr mi-a zis să nu aștept minuni de a 2-a ca oricum aveam o sangerare importanta.Intrebarea mea este: totuși în cât timp ar trebui sa se reducă această sangerare!? Menționez ca am 46 de ani și este pentru a doua oară când ma confrunt cu a astfel de problemă ( prima data în iulie acest an când am făcut chiuretaj biopsic cu rezultatul hiperplazie simpla fara atipii și sangerarea s-a oprit după aprox 7 zile).Mulțumesc pentru orice informație îmi puteți oferi!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Durata reducerii sangerarii dupa inserarea dispozitivului intrauterin Mirena poate varia de la o persoana la alta. In general, sangerarea ar trebui sa se reduca treptat in primele luni dupa inserare, iar in unele cazuri poate dura chiar si pana la 6 luni pana cand sangerarea devine mai redusa sau chiar dispara complet.

Cu toate acestea, este important sa discutati orice preocupari sau intrebari suplimentare cu medicul dumneavoastra. El va poate oferi indicatii specifice in functie de starea dumneavoastra si de afectiunile existente.

Retineti ca dispozitivul intrauterin Mirena poate fi eficient in tratarea unor conditii precum hiperplazia endometriala, dar e posibil sa aveti nevoie de timp pentru ca efectele sa se instaleze complet. S-ar putea sa nu vedeti imbunatatiri semnificative imediat dupa inserare.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol recomandat
sfatulmedicului.ro/Sex-si-erotism/metode-contraceptive-dispozitivul-intrauterin-sau-steriletul_10436