Din ce motiv pot să am menstruația 2 ori pe lună ?

Contraceptie

Postata de Utilizator11698065104 cu 5 luni in urma.

În luna octombrie am avut menstruație la o zi de după contact sexual și după 3 săptămâni iarași am avut menstruație

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Exista mai multe motive pentru care o persoana poate avea menstruatia de doua ori pe luna. Unele dintre aceste motive pot include:

1. Dezechilibre hormonale: Fluctuatiile hormonale pot afecta ciclul menstrual si pot duce la aparitia menstruatiei de doua ori pe luna. Aceste fluctuatii pot fi determinate de factori precum stresul, schimbarile bruste in greutate, alimentatia necorespunzatoare sau tulburarile endocrine.

2. Conditii de sanatate: Anumite conditii medicale, cum ar fi sindromul ovarului polichistic sau fibroamele uterine, pot influenta ciclul menstrual si pot duce la aparitia menstruatiei de doua ori pe luna.

3. Utilizarea contraceptivelor sau a altor medicamente: Anumite contraceptive sau medicamente pot afecta ciclul menstrual si pot cauza menstruatia de doua ori pe luna.

4. Infectii sau inflamatii: Infectiile genitale sau inflamatiile la nivelul uterului sau vaginului pot duce la tulburari ale ciclului menstrual si pot cauza aparitia menstruatiei de doua ori pe luna.

Este important sa consulti un medic pentru a determina cauza exacta a tulburarilor menstruale, in special daca apar frecvent sau sunt insotite de alte simptome neobisnuite.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/dereglarile-ciclului-menstrual_15504