Diane35

Contraceptie

Postata de km cu 14 ani in urma.

Iau Diane35 de ceva vreme. Am auzit ca nu e o metoda contraceptiva foarte buna. Mai mult de atat, intr-una din zile am uitat sa iau pastila luna aceasta. Este grav? S-a mai intamplat si in alte luni dar, nu au fost probleme. am auzit si alte pareri...ca luna ''e pierduta'' si trebuie sa ma protejez in alt mod, sau, am auzit ca doar a doua zi e problema.
care e adevaru?

Raspunsuri (3)

IonVasile

acum 14 ani

Conteaza foarte mult perioada in care ai uitat sa iei pilula. Daca nu te aflai in perioada de ovulatie, riscurile de a ramane insarcinata sunt reduse, daca ai luat in termen de 12 ore pilula uitata. In caz contrar, ar trebui sa urmezi o metoda de contraceptie locala, pana se depaseste perioada de ovulatie (cam 5-7 zile dupa pilula uitata).

Claudia

acum 14 ani

Indicat ar fi sa te protejezi aceasta luna daca ai uitat sa-ti iei pastiluta. Sanatate.

km

acum 14 ani

Multumesc tare mult...Sper totusi sa nu am probleme :-S