despre anticonceptionale

Contraceptie

Postata de allessia cu 13 ani in urma.

sunt foarte disperata si nu stiu cum sa fac,am terminat martea trecuta anticonceptionalele luam logest dar aici in italia nu am gasit logest si mi-am cumparat harmonet pt ca in seara asta trebuia sa incep sa iau in continoare anticonceptionale pt ca e a opta zi,am luat o pilula gresita si nu stiu cum sa procedez pt ca nu am decit un blister ca aici se dau numai pe reteta si mi-a dat doar un blister ce sa fac sa fac pauza luna asta si sa incep sa iau de luna viitoare iar din prima zi de ciclu?cum sa procedez?cu ce pot sa inlocuiesc logestul eu am si marvelon 21 dar mi-e frica sa le iau pt ca au o concentratie mai mare de hormoni.

Raspunsuri (1)

Iuli

acum 13 ani

Daca le iei in scop terapeutic/medical, consulta un medic, chiar daca esti acolo. Eu stiu ce inseamna efecte secundare ale anticonceptionalelor si nu cred ca le vrei. Daca le iei in scop contraceptiv, ti-as recomanda sa le inlocuiesti cu prezervativul. Este mai sigur, protejeaza impotriva BTS, nu stai cu orele fixe, cu pastilele luate gresit, cu concentratia de hormoni si cu efectele secundare.
Acesta este sfatul meu.