Despre anticoncepționale?

Contraceptie

Postata de Gabriela cu 3 luni in urma.

Daca iau anticoncepționale 21 cu 7 pauza, iar in perioada de 7 zile am avut vărsături, își mai fac efectul pastilele?Am înțeles ca da..dar nu știu sigur..am luat si un antibiotic,mi am revenit,dar nu știu despre pastile

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

In general, varsaturile nu afecteaza eficienta anticonceptionalelor in cazul in care acestea au fost luate cu cel putin 4 ore inainte de episodul de varsaturi. Pastilele anticonceptionale ajung in fluxul sanguin in 2-4 ore de la administrare. Daca au trecut mai putin de 4 ore de la ingerarea pastilei si ai varsat, atunci este posibil ca organismul tau sa nu fi absorbit doza completa de hormoni care previne ovulatia. Antibioticele, pot interfera cu eficacitatea anticonceptionalelor, in functie de tipul antibioticului administrat. Cel mai sigur este sa discuti cu medicul tau ginecolog sau medicul de familie.

Este recomandat sa consulti un medic specialist in domeniu, pentru un diagnostic corect si pentru tratamentul potrivit: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/ce-se-intampla-dupa-ce-oprim-anticonceptionalelei_18634