De la pilula 21 de zile la 28 de zile

Contraceptie

Postata de andra_karyna cu 11 ani in urma.

Buna am si eu o intrebare, am luat pilule antibebe, placheta de 21 de zile timp de o luna, sunt in saptamana de pauza, tin sa precizez ca nu mi-a venit inca menstruatia(ziua5). Teoretic nu ar fi inca timpul daca e sa ma iau dupa ultima luna cand mi-a venit dar nu stiu exact cum actioneaza pilulele. Chestie este ca dupa aceasta pauza am alt tip de pilule,placheta de 28 de zile, le iau chiar daca nu imi vine menstruatia in cele 7 zile de pauza? cu acestea cum voi proceda ? nu voi mai face pauza? va rog raspundeti-mi daca se poate . sunt putin dezorientata, multumesc!

Raspunsuri (1)

Andrei

acum 11 ani

Luati prima pilula dupa cele 7 zile de pauza...apoi veti lua noile tablete fara pauza.