De ce metoda contraceptiva am nevoie?

Contraceptie

Postata de eu doar eu cu 12 ani in urma.

Buna seara!Am aproape 19 ani,1,60 m inaltime si 57 kg.As vrea sa stiu ce fel de anticonceptionale sa folosesc.Am fost la un medic ginecolog si mi-a prescris anticonceptionalele Carissa.Sunt bune?Am auzit si de niste pastilele Forfemina care se iau sa nu ma ingras de la anticonceptionale...ce sa fac?

Raspunsuri (4)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

dupa cum ati si facut, alegerea corecta a anticonceptionalelor presupune o vizita la medicul ginecolog sau endocrinolog pentru prescrierea unor anticonceptionale adecvate organismului dumneavoastra.
in legatura cu anticonceptionalele Karissa, exista pareri pro si contra la fel ca si in legatura cu restul anticonceptionalelor. la unele persoane au reactii adverse, la unele nu. in general orice medicament, in special cele care contin hormoni, au reactii adverse, doar ca acestea nu apar la toata lumea.
recomandarea ar fi sa urmati sfatul medicului dumneavoastra curant, iar daca apar reactii adverse sa reveniti la un consult ginecologic pentru schimbarea pastilelor.
daca veti cauta pe internet in continuare pareri despre AC karissa, veti constata exact ce v-am scris si mai sus, si la fel si in legatura cu alte tipuri de anticonceptionale.

va urez o zi buna

eu doar eu

acum 12 ani

Buna seara...v-am mai adresat si o intrebare despre FORFEMINA...sunt bune??

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

forfemina intra in categoria suplimentelor alimentare si de principiu nu va vor face rau, dar nici un efect spectaculos nu vor avea. nu am scris nimic despre acest supliment mai sus, deoarece consider ca la inceput nu este nevoie si de acest supliment. daca intradevar aveti mici reactii adverse la anticonceptionalele acestea, puteti sa-l incercati.

va urez o zi buna

denisa

acum 11 ani

cat imi garanteaza anticonceptionalele ca nu voi ramane insarcinata?